Voorbereidingsfase
Politici moeten nog over toekomst digitale euro beslissen
20.3.2025, 10:27 (CET)
In een bericht op Facebook wordt geclaimd dat de digitale euro er al in rap tempo aankomt, namelijk in oktober 2025. Toch laat de betaalmethode nog even op zich wachten: politici zijn het nog niet eens over het al dan niet invoeren ervan.
Beoordeling
Het project van de digitale euro zit momenteel nog in de voorbereidingsfase. Die fase zal in oktober 2025 afgerond worden. Daarna moeten het Europees Parlement en de Europese Raad beslissen of zij akkoord gaan met de invoering. Dat is nog geen uitgemaakte zaak.
Feiten
De digitale euro of central bank digital currency (CBDC) zou een aanvullende vorm van betalen kunnen worden, die dan naast contant en giraal geld zou bestaan. Het is een elektronische vorm van de munten en biljetten in je portemonnee, die net zo werkt als een betaalrekening met een pasje of een app.
Betalingen zullen ook mogelijk zijn zonder met het internet verbonden te zijn. Toch is er een verschil met giraal geld: de digitale euro zal namelijk door de Europese Centrale Bank (ECB) worden uitgegeven, en niet door commerciële banken.
De digitale euro
Tot oktober 2025 zit de ECB in een tweejarige voorbereidingsfase van de digitale euro. Er wordt bijvoorbeeld gewerkt aan een handboek met regels en afspraken voor betalingen en aan de technische componenten van de digitale euro. Als die fase is afgesloten, kijkt de raad van bestuur van de ECB of er vervolgstappen gemaakt moeten worden, en zo ja, hoe die eruit moeten zien.
Politieke beslissing
De digitale euro is dus zomaar nog niet ingevoerd. Of het betaalmiddel er komt, wordt in een later stadium besloten. Daar moeten het Europees Parlement en de Europese Raad over beslissen.
Er is al wel begonnen met de wetgeving achter de digitale euro. Zo publiceerde de Europese Commissie op 28 juni 2023 een wetsvoorstel voor de invoering ervan. Dat is zodat de digitale euro tijdig zou kunnen worden ingevoerd als de ontwikkeling en voorbereiding afgerond zijn.
De onderhandelingen over of en hoe de digitale euro zal worden ingevoerd, zijn voorlopig nog aan de gang. Niet iedereen is namelijk overtuigd door het betaalmiddel. Zowel het Europese Parlement als de Europese Raad moeten akkoord gaan met het wetsvoorstel voordat de digitale euro er kan komen. Daarna moet de ECB nog de uiteindelijke beslissing maken om de digitale euro uit te geven. Die gang van zaken bevestigde de president van de ECB Christine Lagarde nog in een toespraak op 6 maart 2025.
Nederland voorstander
Nederland is een van de voorstanders van de digitale euro. Zo uitte het vorige kabinet zich eerder positief over de plannen. Ook het huidige kabinet is voorstander, maar maakt zich daarbij wel hard voor "enige flexibiliteit in de acceptatieplicht voor
winkeliers en zzp’ers".
(Stand van zaken: 20.3.2025)
Links
European Central Bank over de digitale euro (gearchiveerd)
De Nederlandsche Bank over de digitale euro (gearchiveerd)
Rijksoverheid over de digitale euro (gearchiveerd)
Radar over de digitale euro (gearchiveerd)
Tijdlijn ontwikkeling digitale euro (gearchiveerd)
Stand van zaken digitale euro (gearchiveerd)
Europese Commissie over de digitale euro (gearchiveerd)
Wetsvoorstel digitale euro (gearchiveerd)
Reuters over twijfels bij politici over digitale euro (gearchiveerd)
Toespraak Christine Lagarde op 6 maart 2025 (gearchiveerd)
Beoordeling van de plannen digitale euro door het kabinet (gearchiveerd)
Verslag Eurogroep-Ecofinraad 17 en 18 februari 2025 door Minister van Financiën Eelco Heinen (gearchiveerd)
Over dpa-factchecks
Deze factcheck is geschreven in het kader van het Third Party Fact Checking-programma van Facebook/Meta. Meer informatie over dit initiatief vindt u hier.
Uitleg van Facebook/Meta over de omgang met accounts die onjuiste informatie verspreiden, vindt u hier.
Inhoudelijke aan- of opmerkingen kan u sturen naar factcheck-netherlands@dpa.com met een link naar de desbetreffende Facebookpost. Gelieve hiervoor de juiste sjablonen te gebruiken. Richtlijnen voor bezwaren vindt u hier.